دسته‌بندی نشده

مبل و انواع اسفنج و فوم مورد استفاده در مبلمان

ابر و اسفنج مبل

مبل

انواع فوم و اسفنج در تولید مبلمان، سرویس خواب، تشک و …. استفاده می شوند. بیشترین کاربرد اسفنج و فوم در تولید مبل میباشد. مبل راحتی بیشترین مصرف اسفنج و فوم را در بین مبلمان دارد. لذا در این موارد سعی خواهیم کرد انواع فوم و اسفنج مورد استفاده در مبل را توضیح دهیم.

فوم و اسفنج هر دو از واکنش شیمیایی مواد پلیمری تولید میشوند و خاصیت متفاوتی نسبت به هم دارند. اسفنج یا همان ابر برحسب دانسیته یا چگالی (تراکم) رده بندی میشود و از ۱۲ کیلو برحسب متر مکعب تا 40 کیلو بر متر مکعب در کشور ما موجود میباشد. و هر چقدر تراکم آن بالاتر باشد ماندگاری بیشتری دارد، البته ناگفته نماند که شرکت تولید کننده و کیفیت مواد اولیه آن نیز بی تاثیر نیست.


اسفنج های سبک بیشتر برای قسمت هایی که هیچ فشاری روی آن ها نیست مانند لمسه پشت تخت ها و سر تخت ها و قسمت های بیرونی مبلمان استفاده میشود، ولی برای قسمت های نشیمن و دسته ها در مبلمان از اسفنج های سنگین تر ۳۰ تا ۴۰ کیلو استفاده می شود. اسفنج ها برحسب استفاده در درجه بندی نرمی و سفتی مختلفی تولید می شوند. به عنوان مثال اسفنج ۳۰ کیلویی هم می تواند نرم تولید شود و یا بر حسب کاربردش سفت تر باشد. و در شرکت های مختلف این درجه بندی فرق می کند.

در ایران شرکت هایی مثل شرکت اسفنج رویا، اسفنج بسپار فوم، شرکت اسفنج زاگرس، شرکت اَبر یورتان، شرکت اسفنج جاجرود، شرکت اسفنج سپهر و … تولید فوم و اسفنج را انجام می دهند.


یک اشتباه رایج در بین مشتریان این است که فکر میکنند هرچقدر اسفنج نرم تر باشد کیفیت آن پایین تر باشد. در صورتی این صحیح است که نرمی بخاطر تراکم پایین اسفنج باشد. در صورتی که برخی از اسفنج های سنگین مثل ۳۰ تا ۴۰ کیلویی نیز بخاطر داشتن نشیمن راحت برای مبلمان نرم تولید می شوند و ماندگاری بسیار بالایی هم دارند.

رنگ اسفنج ها متنوع است و هر شرکتی برای مشخص کردن تراکم آن از یک رنگ استفاده می کند که ممکن است با شرکت های دیگر متفاوت باشد، پس رنگ مشخص کننده کیفیت اسفنج نمی باشد. فقط هر شرکتی برای تفکیک آن از اسفنج های دیگر استفاده می کند.

با توجه به اینکه شرکت مبلمان سومریا از اسفنج های ۳۵ و ۴۰ کیلویی برای نشیمن مبلمان استفاده می کند. در همین راستا محصولات خود را ۳۶ ماه ضمانت می کند. یک روش برای تشخیص کیفیت اسفنج تست برگشت پذیری آن است هرچقدر ارتجاعی تر و برگشت پذیر تر باشد کیفیت بهتری دارد ( در بین تولید کنندگان، معروف است به دنبه ای تر) هر چقدر دنبه ای تر باشد بهتر است.

در صنعت مبل بطور کلی نشیمن مبلمان از فوم ها و یا اسفنج ها استفاده می شود. که بسته به مدل کار از انواع مختلفی از اسفنج و فوم و در اندک مواردی از سایر مواد بمانند ( پَر ) استفاده میشود. و هر کدام از این مواد مزایای مختص به خود را دارند که در ادامه به آن اشاره میکنیم.

اصولا اسفنج ها بصورت بلوکی تولید می شوند، بلوک های ۱ متر در ۱ متر در ۲ متر و برحسب نیاز در ضخامت های مختلف برش می خورد. اسفنج ها از ۱ سانتی متر تا ۳۰ سانتی متر مورداستفاده قرار می گیرد.

فوم سرد و فوم گرم

فوم سرد در دمای کم و حرارتی غیر مستقیم ساخته میشود و به همین دلیل باعث شکل گیری بهتر مولکول ها فوم شده و همین امر باعث شده است فوم سرد خاصیت ارتجاعی بهتری به نسبت فوم های گرم داشته باشد. بنابراین مبل هایی که از فوم سرد در آن ها استفاده می شود هم نرمی بیشتری دارد و عمر طولانی تری به نسبت اسفنج ها و فوم های گرم دارند. ضخامت فوم های سرد متنوع میباشد اما در صنعت مبلمان ۱۰ و ۲۰ سانتی متری کاربرد بیشتری دارد. فوم های سرد مقاومت بالایی در شکل پذیری دارند و به همین دلیل نشیمن های فوم سرد جا نمی اندازند.

فوم گرم در فرایند حرارتی سریع تولید می شود و نتیجه واکنش های سریع گرمازایی میباشد. راه تشخیص ظاهری فوم سرد و فوم گرم از طریق فرو رفتگی های پشت فوم سرد میباشد که در اثر تزریق مواد زیر این فرورفتگی بوجود می آید، راه دیگر آن تست برگشت پذیری آن است که فوم سرد سریع به حالت اول برمیگرد ولی فوم گرم در اثر فشار شکستگی ایجاد می شود و بصورت فرو رفتگی باقی می ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *